حروف چلنیوم

چلنیوم

چلنیوم یکی از انواع حروف برجسته می باشد که چند سالی از ورود آن به بازار نمی گذرد در حال حاضر یکی از زیباترین و پرمصرف ترین نوع تابلو می باشد که زیبایی و تنوع رنگ و اندازه آن موجب شده خواهان بیشتری نسبت به سایر حروف برجسته پیدا کند. این نوع تابلو ها در رنگ ها و اندازه های مختلف عرضه می گردد که قابلیت روشنایی نیز دارد.

جنس تابلو چلنیوم

چلنیوم نوعی آلیاژ می باشد که در مقابل نوع جنس چلنیوم عوامل جوی محیطی بسیار مقاوم می باشد و به راحتی در مقابل آفتاب و یا بارندگی باران رنگ خود را از دست نمی دهد. رویه حروف چلنیوم از جنس پلگسی گلس ساخت کشور تایوان می باشد که در انواع رنگ های مختلف موجود و با انتخاب مشتریان در حروف چلنیوم استفاده می شود.
برای اینکه نصب این تابلوهای تمیز و شیک باشد از یک زیره به عنوان مثال از ورق های PVC استفاده می شود که لامپ هایی که برای روشنایی تابلو استفاده می شود نیز بر روی این ورق ها نصب می گردد.

رنگ و اندازه تابلو چلنیوم

رنگ و اندازه لبه چلنیوم با توجه به مارک های متعددی که وجود دارد، متفاوت است ولی اصلی ترین و معروف ترین لبه چلنیوم با مارک تجاری آلوراپید شناخته شده که در 14 رنگ و در اندازه های 9 سانت، 11 سانت و 14سانت موجود می باشد.
بیشترین رنگ های استفاده شده در کشورمان رنگ های استیل ( نقره ای )، مشکی، و طلایی و بیشترین اندازه لبه چلنیوم استفاده شده 9 سانت و درصد خیلی کم 11 سانت می باشد. انواع دیگر چلنیوم با مارک های دیگری نیز وجود دارند که هرکدام مزیت خاص خود را دارد.

روشنایی تابلو چلنیوم

داخل حروف چلنیوم از لامپ های SMD و LED استفاده می شود. SMD بدلیل پر نور بودن و همین طور ضد آب بودن مناسب تر ازLED می باشد.
از مهم ترین قسمت های تابلو نور آن می باشد که باید دقت بیشتری درهنگام نورپردازی شود مصرف پایین برق، پخش مناسب نور، خاموشی کمتر، نصب آسان و ... مزیت های لامپ SMD نسیت به لامپای LED هستند. منبع تغذیه مورد استفاده این لامپ ها ترانس 12v می باشد.

ویژگی های تابلو چلنیوم

برجستگی حروف تابلو چلنیوم باعث شده است، جلوه بیشتری داشته برای همین در حال حاضر تبلیغات کالاها و مشاغل مختلف به این شیوه انجام می شود. این تابلو ها در رنگ ها و سایزهای مختلف ساخته می شوند برای همین انتخاب سایز و رنگ به عهده مشتری خواهد بود.
استفاده از آلومینیوم در ساخت تابلو چلنیوم باعث شده است، کیفیت بالایی داشته باشد ضمن انکه تماس با نور افتاب باعث تغییر رنگ و یا از بین رفتن آن نمی شود و کیفیت تابلو در طول زمان تغییر نمی کند. این ویژگی باعث شده است، استفاده از تابلو چلنیوم برای تبلیغات به صرفه تر باشد.
ویژگی دیگر تابلو چلنیوم داشتن لبه های اسفنجی است که این لبه ها به عنوان لبه های گردگیر شناخته می شوند. لبه های گردگیر در این مدل تصویر برجسته ها باعث می شود، گرد و خاک و باران و برف وارد حروف نشده و از آسیب در امان بمانند و در نتیجه عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشند.


در هنگام ساختن حروف این نوع تابلوها روی آن را با نایلون ظریفی می پوشانند که این نایلون تا زمان نصب حروف و پایان کار روی آن ها می ماند و بعد از نصب باید کنده شود. حسن این نایلون در واقع جلوگیری از ایجاد خط و خش روی حروف چلنیوم است.